TASARIM
25 Ağustos 2022

Orman yangını gönüllülerine ‘yangın ayakkabısı’

BİLGİ Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Ömer Nasuh Karaer, orman yangınlarında gönüllülerin kullanımı için ısıya dayanıklı ve tüm ayak numaralarına uyum sağlayabilen ‘yangın ayakkabısı’ tasarladı

...
BİLGİ Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Ömer Nasuh Karaer'in orman koşullarına ve ısıya dayanaklı olarak tasarladığı yangın ayakkabısı "Ranger" yangın bölgelerindeki ayakkabı ihtiyacını en verimli şekilde karşılamayı amaçlıyor.

BİLGİ Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Ömer Nasuh Karaer orman yangını gönüllüleri için ısıya dayanıklı ve her ayak numarasına uyum sağlayabilen bir "yangın ayakkabısı” tasarladı. Karaer’in mezuniyet projesi olarak tasarladığı ve "Ranger” adını verdiği ayakkabının amacı orman yangınlarında gerçekleştirilen soğutma çalışmalarında gönüllü çalışan sivil halkın ayakkabı ihtiyacını verimli şekilde gidermek ve güvenliklerini sağlamak.

Ülkemizde ve dünyada son beş yıldır orman yangınlarında oldukça dikkat çekici bir artış görülüyor. Orman yangınlarına ilk müdahale uçak ve helikopterlerle havadan yapılsa da bölge halkı gönüllü olarak soğutma çalışmalarına katılıyor. Gönüllüler bu çalışmalarda kendi imkânları ile sağladıkları ısıya dayanıklı olmayan ayakkabılarla yer alıyor.  

Her ayağa uyum sağlayabiliyor

Orman koşullarına ve ısıya dayanıklı olarak tasarlanan “Ranger” kevlar, TPU ve neopren olmak üzere üç malzemeden üretildi ve 36 ile 47 arasındaki tüm ayak numaralarına uyum sağlayarak yangın bölgelerindeki ayakkabı ihtiyacını en verimli şekilde karşılamayı hedefliyor.

Karaer, mezuniyet projesi kapsamında İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğretim görevlisi Refik Burak Atatür’ün mentorluğunda tasarladığı yangın ayakkabısı ile ilgili şunları söylüyor:

“Yangın bölgelerine gönüllü sivil halk için binlerce günü kurtaracak ayakkabı bağışlanıyor. Bu ayakkabılar orman koşullarına ve ısıya dayanıklı olmaması nedeniyle saha çalışmaları esnasında eriyor veya parçalanıyor. Ayrıca yapılan para bağışları ile iş ayakkabıları satın alınıp bölgeye gönderiliyor. Gönüllülerin ayak numaralarını önceden bilmek mümkün olmadığı için her ayakkabı kendine bir kullanıcı bulamıyor, bazı ayakkabılar numaralarından dolayı kullanılamıyor. Bu projenin amacı orman yangınlarında gönüllü sivil halkın ayakkabı ihtiyacını olabilecek en verimli şekilde gidermek ve gönüllüleri güvende hissettirerek daha aktif hale getirmek. Ranger, gönüllüler için ayakkabı ihtiyacını bütün ayak numaralarına uyum sağlayan, pratik kullanıma sahip, dayanıklı bir tasarımla karşılamayı hedefliyor. Tüm ayak numaralarına uyma özelliği sayesinde yangın bölgelerine gönderilecek her ayakkabının bir kullanıcısı olacak” dedi.

Fotoğraflar: Meryem Yiğit