TASARIM

Çocuklar için yeni nesil tohum kiti

BİLGİ Endüstriyel Tasarım Bölümü mezunu Müge Yeniada, bitirme projesi kapsamında çekirdekten bitki yetiştirme kiti yaparak nostaljik fasulye deneyini günümüze taşıdı. Okul öncesi çağdaki çocuklara yönelik tasarlanan kit çocukların ekolojik okuryazarlığını geliştirmeyi hedefliyor

...
BİLGİ Endüstriyel Tasarım mezunu Müge Yeniada tarafından tasarlanan tohum kiti 4-7 yaş aralığındaki çocukların ekolojik okuryazarlığını geliştirmeyi amaçlıyor.

Her yaştan kişinin okul çağı başlangıcında ve çocukluğunda vazgeçilmezi olan tohumdan bitki yetiştirme yönteminin günümüze uyarlanmış hali BİLGİ Endüstriyel Tasarım Bölümü mezunu Müge Yeniada tarafından tasarlandı. 

Yeniada, birçok çocuk gelişimci ve anneyle yaptığı görüşmeler sonucunda hayata geçirdiği projesiyle okul öncesi çağdaki çocukların (4-7 yaş) ekolojik okuryazarlığını artırmayı hedefliyor. Kitin içerisinde hedeflediği yaş grubundakilerin ergonomilerine göre tasarlanmış çekirdek toplama ve ekim süreçlerine uygun el aletleri ile tohumun ekilmesi ve saklanması için çeşitli ürünler yer alıyor. Yeniada, ürünlerin malzemelerini ve üretim yöntemlerini doğaya zarar vermeyen ahşap, porselen ve geri dönüştürülmüş karton gibi malzemelerden tercih etti. 

Meyve ve sebze atıkları toprağa kazandırılacak

Proje, BİLGİ Mimarlık Fakültesi’nden Prof. Dr. Özlem Er, Dr. Öğr. Üyesi Selin Gürdere Akdur, Refik Burak Atatür, Yetkin Yazıcı, Ar. Gör. Gizem Öz yürütücülüğünde ve Gözde Şekercioğlu mentorluğunda geliştirildi. 

Projesinde yaratmak istediği iki temel unsurdan bahseden Yeniada, “Bitirme projem ile çocuk ve ebeveynin arasındaki ilişkiyi verimli bir şekilde artırmayı ve tohumun potansiyeli ile meyve ve sebze atıklarının toprağa geri dönüşümünü sağlamayı hedefliyorum. Projemin şu an çalışan bir prototipi var. Kendim de sürecin en başından beri projemle paralel olarak çekirdekten domates yetiştiriyorum. Bu süreçte tek yıllık bitkileri yetiştirmeyle ilgili her şeyi öğrendim diyebilirim. Çeşitli bitki yetiştiricileriyle görüştüm ve bir permakültür çiftliğini ziyaret etme imkânı buldum. Konunun uzmanlarından aklımdaki tüm sorulara yanıt bulduktan sonra kendi domateslerimi marketten aldığım domateslerin çekirdeklerinden yetiştirmeye başladım. Projemi geliştirerek sürdürülebilir faaliyetler olan kompost yapma, organik boyama gibi küçük setlere dönüştürmeyi planlıyorum. Ailelerin kendi ilgileri doğrultusunda seçeceği kitlerle, sürdürülebilirlik faaliyetlerini çocuklarıyla birlikte gerçekleştirmelerini istiyorum” diyor.