TASARIM
11 Ağustos 2022

BİLGİ öğrencileri tasarımlarını metaverse’de sergiledi

BİLGİ Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencileri, mezuniyet projeleri kapsamında yaptıkları tasarımları metaverse platformunda sergiledi. Öğrenciler tasarımda çoğulculuk ilkesi ile ürettikleri projeleri sanal dünyaya taşıdı

...
BİLGİ Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi İdil Deniz'in Lastido isimli tasarımına ilişkin hazırladığı metaverse sergisini ziyaret etmek için tıklayın.

BİLGİ Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencileri, “Tasarımda Güncel Konular ve Pratikler” dersi kapsamında tasarladıkları özgün çalışmaları metaverse platformunda sergiledi. Ders kapsamında çeşitli sanatçı ve tasarımcılar tarafından tasarlanmış yaratıcı metaverse ortamlarını ve sanal galerileri ziyaret eden öğrenciler, kendi mezuniyet projelerini de metaverse platformunda hazırladıkları sanal galerilerle dijital ortama taşıdı.

Metaverse platformunda sanal bir sınıfta derse katılma imkânı da bulan öğrenciler, son dönemde giderek popülerleşen ve geleceğin interneti olarak tanımlanan metaverse’ü profeyonel hayatta nasıl kullanabileceklerini deneyimleme imkânı buldu.

...
BİLGİ Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Ceyda Tar'ın Urtica isimli projesine ilişkin sergiyi metaverse'de ziyaret etmek için tıklayın.

48 öğrencinin tasarımı sergilendi

Dersin yürütücüsü İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Selin Gürdere Akdur, “Nesnelerin interneti (IoT), yapay zekâ, endüstri 4.0, genişletilmiş gerçeklik (XR) gibi geleceği etkileyen yeni teknoloji ve girişimleri de ele aldığımız ‘Tasarımda Güncel Konular ve Pratikler’ dersi kapsamında öğrenciler, bireysel yürüttükleri farklı konulara odaklanan mezuniyet projelerini metaverse platformunda sergilediler. Tasarımcı adayı olan öğrencilerimizin metaverse’ün kullanımını, günlük hayatımıza etkilerini ve tasarım pratiğindeki yerini öğrenmelerini ve gelişmekte olan bu evrenin sınırsız potansiyelini keşfedip deneyimlemelerini amaçladık” dedi.

...
BİLGİ Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Lena Canyan'ın Worm adlı tasarımına ilişkin sergiyi metaverse'te ziyaret etmek için tıklayın.

48 öğrenci sergi teması doğrultusunda tasarımda çoğulculuk ilkesini merkeze alarak ürettikleri çeşitli konulardaki projelerle farklılıkların altını çizdi; bireysel süreçlerinin ortaklığını ve aynı zamanda biricikliğini sanal dünyaya yansıtma olanağı buldu.