TASARIM
11 Ağustos 2023

Deprem bölgeleri için mobil mutfak

BİLGİ Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Aygül Akbulut, deprem bölgelerinde çadır koşullarında yaşayan insanların kullanımı için ‘mobil mutfak’ tasarladı. Akbulut’un kilitli bir bavul mantığı ile tasarladığı mobil mutfak kullanıcıya yemek hazırlama, pişirme ve depolama alanı sunuyor

...
BİLGİ Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Aygül Akbulut

BİLGİ Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Aygül Akbulut, doğal afetlerden sonra çadırda yaşayan insanların kullanımı için mobil mutfak tasarladı. Akbulut’un Mehmet Tolga Bilgiç mentorluğunda mezuniyet projesi olarak tasarladığı ve “ResqooK” adını verdiği mobil mutfağın amacı afet bölgelerinde yaşayan insanların mutfak ihtiyacını karşılayarak çadır koşullarında yemek pişirmeyi kolaylaştırmak.

Kilitli bir bavul mantığı ile tasarlanan “Resqook” metal taşınabilir bir kutunun içinde tüm malzemelerin yer aldığı ergonomik yükseklikte üretildi. “ResqooK”, ön kapağın tamamen çıkartılarak masa haline dönüşmesiyle kullanıcıya yemek hazırlama, pişirme ve depolama alanı sunuyor.  

‘Depremden etkilenenlerin ihtiyaçlarına yönelmek istedim’  

Projenin çıkış noktasının 6 Şubat’ta yaşanan depremler olduğunu belirten Akbulut, “Yaşanan depremler herkes gibi beni de çok etkiledi. Depremde evini kaybedip çadırlarda barınan kişileri düşünüyordum, ‘Onlar için bir tasarımcı adayı olarak ne yapabilirim? Çadırda ev hissi nasıl sağlanabilir?’ gibi sorular projemin çıkış noktası oldu. Duygusal olarak beni çok etkileyen bu duruma bir tasarımcı adayı olarak bölgedeki insanların ihtiyaçlarına yönelerek değinmek istedim. Bana en çok ‘ev hissi’ veren mutfağı, oradaki insanlar için de tasarlamaya karar verdim. Uzun süre çadırlarda barınacak kişilere ulaşan erzak yardımlarının barınma alanlarının içinde pişirilmesini sağlayacak, ergonomik, çadır içinde kolayca kurulabilecek ve çok fazla alan kaplamayan bir pişirme, hazırlama, depolama alanı sağlamak istedim.” dedi.  

...
Resqook, deprem bölgelerinde çadır koşullarında yaşayanların mutfak ihtiyacına yönelik tasarlandı.

Tasarımının seri üretilmesi için çalışmalarına devam eden Akbulut, “Olası bir afet sonrası ürünümün yardım kuruluşları tarafından bölgeye ulaştırılarak çadırlarla aynı anda insanlara ulaştırılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.