KAMPÜS
02 Mart 2020

'Bizi biz yapan hikayeleri evrensel kodlarla anlatmalıyız'

BİLGİ İletişim Fakültesi, "Rise of Empires: Ottoman" isimli belgesel dizisinin yönetmeni Emre Şahin’i ağırladı. Osmanlı İmparatorluğu hikâyesinin devam etmesini istediğini belirten Şahin, profesyonel kariyerini dizi ve film yönetmenliği üzerine kurmak isteyen gençlere tavsiyelerde bulundu

...
"Rise of Empires: Ottoman" dizisinin yönetmeni Emre Şahin BİLGİ'lilerle buluştu.

BİLGİ İletişim Fakültesi tarafından alt_lab’te düzenlenen etkinliğe katılan yönetmen Emre Şahin, "Rise of Empires: Ottoman" dizisinin çekim sürecini ve Amerika’dan Türkiye’ye uzanan sinema yolculuğunu katılımcılarla paylaştı.

Kadrosunda Cem Yiğit Üzümoğlu, Tuba Büyüküstün, Birkan Sokullu, Selim Bayraktar gibi Türkiye’nin önemli oyuncularının ve Prof. Celal Şengör ve Dr. Emrah Safa Gürkan gibi tarihçilerinin bulunduğu dizi, dünya çapında izleyici buldu. Serinin devamında farklı imparatorluk hikâyelerinin düşünüldüğünü belirten yönetmen Emre Şahin, Osmanlı İmparatorluğu’nun hikayesinin devam etmesini istediğini söyledi. 

'Dijital yayın kanallarıyla sektörde talep artıyor'

Dizi ve film yönetmenliği alanında kariyer yapmak isteyen gençlere tavsiyelerde bulunan Şahin, “Amazon, HBO, Netflix gibi dijital yayın kanallarının artışıyla birlikte ülkemizde de sektörde büyük bir talep oluştu. Bu nedenle senaryo yazarlığı, yönetmenlik alanında kendini geliştirmiş insan gücüne olan ihtiyaç giderek artıyor ve bunun yetişen yeni nesil için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum” dedi.

Öz eleştiri yapabilmenin önemini vurgulayan Şahin “Projenizi, fikrinizi tüm detaylarıyla dikkatlice düşünerek geliştirmeli ve son haline getirmelisiniz. Uzun, çok çalışmayı ve sabırlı olmayı gerektiren bir süreç. Önemli olan bizi biz yapan lokal hikayeleri ortaya çıkararak bu hikayeleri belli standartlarda uluslararası, evrensel dilde aktarabilmektir” dedi.