KAMPÜS
29 Mart 2022

BİLGİ İletişim Fakültesi, MediaWise’ın çevrimiçi dijital medya okuryazarlığı programının Türkiye’deki partneri oldu

MediaWise'ın küresel dezenformasyon konusunu ele almak için geliştirdiği dijital medya okuryazarlığı programı BİLGİ İletişim Fakültesi işbirliğiyle Türkiye’de hayata geçirildi. Brezilya, İspanya, Fransa ve Türkiye olmak üzere uluslararası çapta genişletilen program, yetişkinleri çevrimiçi içeriklere daha bilinçli bir şekilde yaklaşmaları konusunda eğitmeyi amaçlıyor

...
MediaWise'ın İstanbul Bilgi Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirdiği dijital medya okuryazarlığı programının tanıtım toplantısı, Enerji Müzesi'nde gerçekleştirildi.

Tarafsız ve kâr amacı gütmeyen MediaWise girişimi, İstanbul Bilgi Üniversitesi işbirliği ve Meta’nın desteğiyle hayata geçirdiği çevrimiçi dijital medya okuryazarlığı programını Türkiye’de başlattı. Proje kapsamında MediaWise ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından geliştirilen eğitimler ile Türkiye’deki yetişkinlerin dijital okuryazarlık yetkinliği kazanması amaçlanıyor. Doğrulama platformları Teyit ve Doğruluk Payı’nın da katkı sunduğu programda katılımcılara çevrimiçi içerikleri bilinçli bir şekilde değerlendirme ve tüketme, asılsız bilgi yayılımının oluşturacağı tehditler, doğrulama teknikleri ve algoritmalar üzerine çeşitli eğitimler WhatsApp üzerinden verilecek. 10 gün sürecek eğitimlerde gönüllü program elçisi olarak yer alacak gazeteci ve yazar İsmail Küçükkaya, farkındalığın artırılmasına ve dijital medya okuryazarlığının desteklenmesine yardımcı olacak. 

Program kapsamında, internet ve sosyal medyadaki komplo teorilerinin, dolandırıcılığın, aldatıcı bilgilerin ve asılsız haberlerin nasıl tespit edileceğiyle ilgili yetişkinler için özelleştirilmiş bir müfredat sunulacak. Program, kullanıcılara çevrimiçi içerikleri daha bilinçli bir şekilde tanımlama ve tüketme, asılsız bilgi türlerini açıklama, doğrulama tekniklerini uygulama ve asılsız bilgileri arkadaşlar ve aile ile tartışma gibi becerileri kazandırmayı hedefliyor. Kullanıcıların bu becerileri geliştirmede programın ne kadar etkili olduğunu ölçmek amacıyla farklı ülkelerdeki üniversiteler tarafından yapılan araştırma çalışmaları da takip edilecek. Katılımcılar, eğitimde asılsız bilginin yol açabileceği tehlikeler, çevrimiçi kötü aktörleri ayırt edebileceğimiz göstergeler, doğrulama ve algoritmaların nasıl çalıştığı gibi çeşitli konularda bilgi sahibi olabilecek.  Program kapsamında İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi yürütücülüğünde bilgi doğrulama çalışmaları yapılacak ve program sonunda katılımcıların dijital okuryazarlık yetkinliklerini ölçen bir araştırma da gerçekleştirilecek.

Proje yaşam boyu eğitim kavramını ilke ediniyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Nalçaoğlu, “Bugün özellikle bilgi toplumu içine doğmamış olan kuşaklar geçmişten gelen alışkanlıkları ile asılsız bilginin yayılmasına istemeden aracı olabiliyorlar. MediaWise Türkiye projesi, bu hakikatten yola çıkarak ve yaşam boyu eğitim kavramını ilke edinerek, geniş toplum kesimlerinde etkili olacak bir bilinçlendirme hamlesi. İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi yıllardır geliştirdiği eğitim yöntemleri, medya okur-yazarlığı yaklaşımı ve teknik olanakları ile dijital medya okur-yazarlığı eğitimi için paydaşları ile yola çıkıyor. Amacımız mümkün olan en geniş toplum kesimlerine, tasarlanan mikro öğrenme ortamını ulaştırmak." dedi.

Meta Türkiye ve Azerbaycan Kamu Politikaları Müdürü Sezen Yeşil ise günümüzün teknolojilerinin sunduğu imkanlardan en iyi şekilde yararlanmak için güvenli bir ortama ihtiyaç olduğunun altını çizerek şöyle konuştu: “Meta platformlarını kullanan insanların güvenliği en büyük sorumluluklarımızdan biri. Platformlarımızda doğru bilgilere ulaşabilmeleri ve kendilerini ifade edebilmeleri adına topluluğumuzu güvende tutma görevimizin farkındayız. Bu noktada tüm çevrimiçi platformlarda olduğu gibi, en önemli konulardan birinin bilinçlendirme olduğuna inanıyoruz. Bu alanda attığımız adımlardan biri de çevrimiçi dijital medya okuryazarlığı programına verdiğimiz destek oldu. Bu programla yaşça büyük kullanıcılar başta olmak üzere tüm kullanıcılarımız, 10 gün boyunca asılsız haberlerin yayılmasını nasıl önleyebileceklerini ve bu haberleri nasıl tespit edebileceklerini farklı açılardan öğrenme fırsatı elde edecek. Bu proje ile Türkiye'deki insanların platformlarımızda asılsız haberlerin yayılması olarak tanımladığımız dezenformasyona karşı nasıl hareket edileceğini doğru kaynaklardan öğrenmelerini sağlamayı amaçlıyoruz."

Dijital medya okuryazarlığı programına yandaki QR kodunu mobil telefonunuza okutarak veya bu link üzerinden kayıt olabilirsiniz.